Späť na Udalosti

5 MÝTOV BLACK FRIDAY - FAKT ALEBO FIKCIA?

4 min.
5 MÝTOV BLACK FRIDAY - FAKT ALEBO FIKCIA?

Hoci sa americký fenomén rozšíril do Európy už pred niekoľkými rokmi, mnohí Európania stále presne nevedia, prečo oslavujeme Black Friday a prečo sa dokonca nazýva Black Friday.
Dokážete uhádnuť, ktoré mýty sú fakty a ktoré fikcia? Odpovede a vysvetlenia nájdete na konci článku!

Mýtus 1.
Čierny piatok je najväčší nákupný deň v roku.

Mnoho ľudí považuje deň po Dni vďakyvzdania za neoficiálny začiatok sezóny vianočných nákupov. V Spojených štátoch dáva niekoľko zamestnávateľov svojim zamestnancom v piatok po Dni vďakyvzdania voľno, ako súčasť víkendu vďakyvzdania.
Výsledkom je, že na čierny piatok je v uliciach viac potenciálnych kupujúcich, ktorí môžu zvýšiť maloobchodné tržby. To spolu s množstvom reklám na čierny piatok, dlhými radmi a šialeným nákupným šialenstvom zobrazovaným v televízii rozhodne robí dojem, že čierny piatok je najväčším nákupným dňom v roku.

Mýtus 2.
Nazýva sa Čierny piatok, pretože je pre maloobchodníkov prvým ziskovým dňom v roku.

Tradične väčšina maloobchodníkov počas roka prevádzkovala obchod so stratou, pričom zisky dosahovali len počas voľna. Vo finančných záznamoch spoločnosti by bežné účtovné postupy zaznamenávali straty červeným atramentom a zisky čiernym atramentom.
Deň po Dni vďakyvzdania znamená pre maloobchodníkov začiatok sezóny, kedy sa dostali z „červených čísel“  „späť do čiernych čísel“. Preto tento deň nazývame „Čierny piatok“.

Mýtus 3.
Čierny piatok je pre inštalatérov najrušnejším dňom v roku

‚Inštalatéri prijímajú na Čierny piatok až o 50 % viac telefonických hovorov ako počas bežného piatku. Napriek tomu, že by si mnohí mysleli, že problémy budú pre extra veľké a výdatné jedlo na Deň vďakyvzdania, dôvodom číslo jedna pri telefonátoch sú upchaté odtoky kuchynského drezu.

Mýtus 4.
Polícia vo Philadelphii pomenovala deň po Dni vďakyvzdania "Čierny piatok" kvôli chaotickým davom a hrozným dopravným zápcham, ktoré mesto každoročne zažívalo.

V 50. rokoch 20. storočia polícia vo Philadelphii nazývala piatok a sobotu po Dni vďakyvzdania Čierny piatok a Čiernu sobotu, pretože hordy ľudí zaútočili na mesto kvôli futbalovému zápasu armády a námorníctva, ktorý sa konal každý rok v sobotu po Dni vďakyvzdania.
Filadelfskí policajti si nemohli vziať deň voľna a museli pracovať na mimoriadne dlhých zmenách, aby zvládli preplnený chaos. Chaotickú situáciu navyše využili zlodeji, ktorí ešte viac zvýšili stres policajného oddelenia vo Philadelphii.

Mýtus 5.
Čierny piatok sa do Nórska rozšíril prostredníctvom "nahého" predstavenia

V roku 2010 nákupné centrum Norwegian Outlet predstavilo Nórom Black Friday prostredníctvom "nahého" predstavenia. Na upútanie najväčšej pozornosti sa v nákupnom centre konala módna akcia s 8 „nahými“ modelmi. Štyri ženy a štyria muži v spodnom prádle vo farbe kože kráčali po móle s cieľom propagovať výpredaj na čierny piatok v Norwegian Outlet.

Čo je pravda?

Mýtus 1.
Čierny piatok je najväčší nákupný deň v roku.

Odpoveď: FIKCIA

Čierny piatok sa určite javí ako najväčší nákupný deň v roku. Štatistiky Medzinárodnej rady nákupných centier (ICSC) však tento mýtus vyvracajú. Ukázalo sa, že spotrebitelia v skutočnosti míňajú viac v dňoch pred Vianocami v porovnaní so samotným Čiernym piatkom.
Podľa správy ICSC z roku 2016 až 61 % spotrebiteľov očakávalo, že podobné ponuky sa uskutočnia v decembri, a 29 % veria, že decembrové ponuky budú ešte lepšie v porovnaní s ponukami na čierny piatok. Posledná sobota pred Vianocami, známa ako super sobota, má už tradične titul najlepšieho dňa v roku z hľadiska tržieb.

Mýtus 2.
Nazýva sa Čierny piatok, pretože je prvým ziskovým dňom v roku pre maloobchodné podniky.

Odpoveď: FIKCIA

Hoci tento mýtus poskytuje zábavné vysvetlenie pôvodu názvu „Black Friday“, je nesprávny. Podľa zdroja History bol tento príbeh v skutočnosti vytvorený s cieľom znovuobjaviť čierny piatok a skryť negatívne aspekty skutočného pôvodu mena.

Mýtus 3.
Čierny piatok je pre inštalatérov najrušnejším dňom v roku

Odpoveď: PRAVDA

Áno, Čierny piatok je v skutočnosti najrušnejším dňom v roku pre amerických inštalatérov. Keďže mnoho ľudí sa pripravuje a upratuje po veľkej hostine na Deň vďakyvzdania, veľké kúsky zvyškov jedla a mastnoty môžu skončiť v odtoku kuchynského drezu, čo spôsobí jeho upchatie.

Mýtus 4.
Polícia vo Philadelphii pomenovala deň po Dni vďakyvzdania "Čierny piatok" kvôli chaotickým davom a hrozným dopravným zápcham, ktoré mesto každoročne zažívalo.

Odpoveď: PRAVDA

Je pravda, že názov „Čierny piatok“ pochádza z policajného oddelenia vo Philadelphii, pretože tento výraz používali na opis strašných dopravných zápch a chaosu, ktoré mesto v tento deň každý rok zažíva. Má to veľmi negatívny význam, pretože čierny deň v týždni obvykle znamená, že sa v ten deň stalo niečo zlé. Napríklad 24. október 1929, ktorý je začiatkom Veľkej hospodárskej krízy, je známy ako Čierny štvrtok.

Maloobchodníci sa pokúsili premenovať „Čierny piatok“ na „Veľký piatok“, avšak tieto snahy zlyhali. Preto vznikol príbeh „o červených číslach“, aby sa názov „Čierny piatok“ zmenil na niečo pozitívne.

Mýtus 5.
Čierny piatok sa do Nórska rozšíril prostredníctvom "nahého" predstavenia

Odpoveď: PRAVDA

Čierny piatok sa v skutočnosti rozšíril do Nórska prostredníctvom "nahého" predstavenia. Predstavenie Norwegian Outlet si získal veľkú pozornosť médií a hoci niektorí ľudia sa mračia nad „amerikanizáciou“ Nórska, popularita Black Friday každým rokom rastie.


Ako zvýšiť prísun materského mlieka odsávaním.
Ako zvýšiť prísun materského mlieka odsávaním.
Je bežné, že dojčiace matky sa pýtajú, ako zvýšiť tvorbu materského mlieka. Okrem častého dojčenia môže skutočne pomôcť jeho odsávanie na zvýšenie tvorby materského mlieka.
4 min.
Ako mám obliecť svoje dieťa na spánok v chladnom počasí?
Ako mám obliecť svoje dieťa na spánok v chladnom počasí?
Tie slnečné, teplejšie dni sú už za nami a jeseň sa oficiálne začala.  Počas leta ste si presne “nacvičili” ako obliecť dieťa keď sa chystá spať, aké pyžamo, spací vak, či zavinovačku použijete. Teraz je čas všetko znova zmeniť. 
3 min.