Späť na Vývoj dieťatka krok za krokom.

Ako zavinovať dieťa.

6 min.
Ako zavinovať dieťa.

Naučiť sa, ako zavinúť svoje dieťa, keď je vo fáze novorodenca vám môže pomôcť trochu viac spať. Zavinovanie je tradičná metóda balenia bábätka do zavinovačky, aby sa cítilo pokojne a bezpečne.

Roztomilá kukla.

Ak ste videli dieťa zviazané ako malú kuklu, videli ste zavinovanie tak ako má byť. Tento spôsob balenia bábätiek nie je len roztomilý, ale pomáha bábätkám regulovať ich telesnú teplotu a potenciálne spať dlhšie.

Ak chcete dieťa zavinúť, musíte ho bezpečne zabaliť, ale nie príliš tesne. Naučiť sa to robiť správne je vecou cviku a postupne krok za krokom sa aj vy môžete stať majstrom zavinovania. Čo teda potrebujete vedieť o zavinovaní.

Prečo sa bábätká radi zavinujú.
Zavinovanie je užitočné aj preto, lebo potláča Morov reflex, nazývaný aj reflex úľaku. Ide o mimovoľnú motorickú reakciu u dojčiat. Keď bábätká zažijú tento reflex, zrazu sa zľaknú a vystrelia ruky pred seba.
Táto ochranná reakcia sa zvyčajne nastane, keď deti cítia, že padajú, alebo keď sa zľaknú. Ak dieťa zažije Morov reflex počas noci, často sa prebudí a zvyčajne začne plakať, čo je pozvánka pre rodiča aby prišiel ku nemu a utíšil ho.

Zavinovačky tiež udržujú bábätká v teple a tým, že priliehajú k malému telíčku bábätka, cíti sa pohodlnejšie a pomáhajú im lepšie spať. Je preukázané, že zavinuté bábätko má podobný pocit, ako sa cítilo v maternici.

Je bezpečné zavinúť dieťa?
Vo všeobecnosti je zavinovanie bezpečné, ak sa robí správne, no treba si uvedomiť aj určité riziká. Zavinovanie funguje tak, že znižuje Morov reflex, takže je pre dieťa ťažšie prebudiť sa. V každom prípade, aby ste sa vyhli akýmkoľvek chybám, je potrebné dodržiavať určité pravidlá pri zavinovaní dieťatka.

Vždy dbajte na to, aby ste dieťatko zavili dostatočne pevne, aby sa deka/prikrývka/plienka nemohla uvoľniť, ale nie natoľko pevne, aby bolo dieťa stiahnuté. Deka/prikrývka/plienka by mala byť v bokoch dostatočne voľná, aby sa dieťa mohlo voľne pohybovať.

Používajte tiež iba ľahkú prikrývku, aby ste sa vyhli prehriatiu. Čo je najdôležitejšie, vždy dodržiavajte pokyny pre bezpečný spánok, pokiaľ ide o zavinovanie.

Druhy zavinovačiek.
Klasická zavinovačka je tenká prikrývka z mušelínovej bavlny, ale existuje niekoľko ďalších možností zavinovania. Môžete použiť ktorýkoľvek typ, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Napríklad zavinovačka na suchý zips sa dá ľahšie nasadiť ako prikrývka a ponúka pevné držanie. 

Iné deti uprednostňujú zavinutie s rukami hore, takže vrecúško na suchý zips alebo zips s krídelkami na ruky môže byť dobrou voľbou. Iní však uprednostňujú vrece na zavinovanie, ktoré im umožňuje pohybovať sa rukami a pažami vo vnútri. V konečnom dôsledku typ zavinovania, ktorý používate, závisí od toho, na čo vaše dieťa najlepšie reaguje.

Ako zabaliť dieťa do deky.
Existuje toľko variácií zavinutia s prikrývkou, koľko je typov detských prikrývok, hoci metódy sa väčšinou riadia rovnakými princípmi.

Základné zavinovanie s rukami dole.
Nasleduje základný návod krok za krokom na zavinutie bábätka dekou:

Deku rozložte naplocho a zložte do trojuholníka. Široký okraj by mal byť v hornej časti a roh v spodnej časti. Preloženie by malo byť také, aby vyhovovalo veľkosti dieťaťa. (pozri si video)...
Umiestnite dieťa do stredu, ruky nadol po bokoch, špička trojuholníka smeruje nadol. Hlava a krk dieťaťa by mali byť nad prikrývkou a ramená a ostatná časť tela by mali byť na prikrývke.
Vezmite ľavý horný roh a potiahnite ho šikmo nadol doprava, zasuňte ho pod pravý bok dieťaťa.
Vezmite spodný roh a potiahnite ho diagonálne nahor a cez pravé rameno, zastrčte ho dozadu.
Potiahnite pravý horný roh vodorovne naprieč doľava a okolo chrbta.

Zavinovanie s inou polohou rúk.
Ak sa zdá, že vaše dieťatko nemá rado, keď ho zaviniete s rukami pri tele, môže preferovať inú polohu rúk. Mnoho detí dáva prednosť tomu, aby boli zavinuté s rukami na tele.

V tejto polohe postupujte podľa vyššie uvedených krokov, ale priložte päste dieťaťa k hrudníku, namiesto toho, aby ste ich položili za boky dieťaťa.Pozrite si rôzne spôsoby zavinovania a vyskúšajte ten, ktorý najviac vyhovuje vášmu dieťatku.

 

Zavinovačky swaddle up - jednoduchá cesta.
Existuje mnoho štúdií, ktoré preukazujú, že najprirodzenejšia poloha bábätka je s rukami hore. Spoločnosť Love To Dream, ktorá je expertom na zavinovačky má vo svojom portfóliu množstvo zavinovačiek rôznych vzorov a materiálov vhodných pre bábätká. 

Ako často by som mala zavinovať svoje dieťa?
Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo, že ho musíte zavinúť zakaždým, keď spí. Vo všeobecnosti je to však najlepšie riešenie. Ak vaše dieťa zápasí so zaspávaním, zavinovanie môže ohromne pomôcť, pretože potláča reflex zľaknutia sa. Dieťa môže prejsť každou fázou spánku bez toho, aby sa zobudilo.

Kedy prestať zavinovať bábätko.
So zavinovaním by ste mali prestať skôr, ako sa vaše dieťa dokáže prevrátiť spredu dozadu. Bábätká sa vo všeobecnosti naučia prevaľovať zozadu dopredu skôr, ako sa dokážu prevaliť spredu dozadu. Zavinuté dieťa, ktoré sa počas spánku pretáča na brucho, je vystavené zvýšenému riziku SIDS alebo udusenia.

Keďže sa nedá predvídať, kedy sa dieťa prvýkrát pretočí, je dôležité prestať zavinovať, keď sa u neho objavia známky pokusu o rolovanie alebo vo veku 2 mesiacov, podľa toho, čo nastane skôr.

Keď je dieťa staršie je väčšie a ťažšie sa zavinie a rovnako tak sťahujúci účinok, ktorý funguje, keď je malé, sa nezdá byť dobrý pre väčšie dieťa.

Čo dať dieťatku na spanie, keď vyrastie zo zavinovačky.
Keď je čas skončiť so zavinovačkou, prejdite na spací vak. Spací vak je nositeľná prikrývka, ktorá sa zvyčajne zapína vpredu na zips.

Na výber je niekoľko rôznych možností. Bábätká mladšie ako 1 rok by nemali mať v postieľke voľné prikrývky alebo vankúše, takže spací vak je vašou najbezpečnejšou možnosťou pri prechode zo zavinovačky. 

Spánok bez zavinovačky.
Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo, že musíte novorodenca zavinúť, a sú rodičia, ktorí sa rozhodnú to vôbec nerobiť. Ak sa to vášmu bábätku nepáči, je v poriadku položiť dieťatko na matrac v postieľke bez zavinovania. Nezabudnite, že jediná posteľná bielizeň, ktorú vaše dieťa potrebuje, je priliehavá plachta na matraci.

Vaše dieťa sa môže budiť častejšie, ak nie je zavinuté, pretože Morov reflex je najsilnejší počas prvých 12 týždňov života. 

Niektorí rodičia dávajú prednosť tomu, aby sa ich dieťa naučilo spať bez zavinovania hneď od začiatku, než aby sa ho pokúšali zavinúť, kým je tento reflex ešte silný.
Niekedy sa deti, ktoré nie sú v zavinovačkách, začnú samy ukľudňovať cmúľaním prstov, pretože na ne môžu dosiahnuť. V závislosti od dieťaťa môže mať možnosť priložiť ruky k ústam pozitívnejší vplyv na konsolidáciu spánku.

Zavinovanie môže byť pomôcka pri spánku, ktorá vám pomôže prekonať prvé mesiace rodičovstva.
Ak sa to robí správne, zavinovanie je bezpečný spôsob, ako zlepšiť a predĺžiť spánok dojčiat.

 

Dôležitosť bezpečnostnej detskej prilby pri hre vonku.
Dôležitosť bezpečnostnej detskej prilby pri hre vonku.
Hra na čerstvom vzduchu je pre deti nesmierne dôležitá pre ich zdravie a vývoj. No bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Jedným z najdôležitejších aspektov bezpečnosti vonkajších aktivít je ochrana hlavy. V tomto článku sa pozrieme na dôležitosť bezpečnostnej detskej prilby pri hre vonku a prečo by malo byť jej používanie samozrejmosťou.
2 min.
Prvý rok vášho bábätka.
Prvý rok vášho bábätka.
Prvý rok života vášho dieťaťa je vzrušujúci a niekedy ohromujúci. S vývojom dieťatka, ktorý sa deje zo dňa na deň, z týždňa na týždeň a z mesiaca na mesiac, môže byť ťažké držať krok!
41 min.