Späť na Starostlivosť o deti

Sú vaše deti doma v bezpeči?

4 min.
Sú vaše deti doma v bezpeči?

Ach tie deti....takto si povzdychne rodič, ktorý musí neustále sledovať každý krok svojho malého drobca. Poďme sa teda pozrieť na to, či sú naše deti doma v bezpečí a čo môžeme spraviť preto, aby sme v maximálnej možnej miere obmedzili nebezpečenstvo úrazu.

Zvedavosť je prirodzená.
Prirodzená túžba dieťaťa po objavovaní znamená, že k nehodám určite dôjde. Podstatné je však minimalizovať riziko. Váš domov môže byť nebezpečným miestom a ochrana vašich detí je len na vás. Tu je niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu zabezpečiť zdravé a bezpečné prostredie pre vaše dieťa.
Tipy pre bezpečný domov pre deti.
Najlepší spôsob, ako identifikovať nebezpečenstvá v okolí vášho domova, je posúdiť ich z pohľadu vášho dieťaťa. Predstavte si, že vaša výška je na úrovni výšky vášho dieťaťa a rozhliadnite sa okolo seba, hore a dole. Určite v blízkom okolí máte nestabilné police alebo zásuvky, na ktoré sa dá vyliezť a ktoré je možné na seba stiahnuť. Sú v dosahu dieťaťa malé predmety, ktorými by sa mohli udusiť? Aby ste predišli nehodám, postupujte podľa nižšie uvedených krokov!

Káble elektrických spotrebičov uchovávajte mimo dosahu detí.
Detské zámky umiestnite na skrinky a zásuvky skôr, ako budú deti dostatočne veľké na to, aby ich otvorili.
Zablokujte prístup na schody bránou.
Okolo krbu alebo kachlí na plyn alebo drevo umiestnite bariéru, aby ste zabránili popáleniu.
Na elektrické zásuvky používajte plastové bezpečnostné kryty, aby si do nich deti nemohli strčiť prsty alebo kovové predmety.
Batérie zlikvidujte na mieste, kam nemajú prístup deti.
Vždy dohliadajte na deti pri hre, najmä na deti do 3 rokov.

Riziká, ktorým sa treba vyhnúť.
1. Dusenie malými predmetmi
Malé deti si dávajú veci do úst a nad hlavu. Malé domáce predmety, ako sú časti hračiek, mince, sponky, vrchnáky na perá, šperky, skrutky, gombíky, kľúče, cukríky a žuvačky, uchovávajte mimo dosahu detí. Okrem toho držte mimo dohľadu detí aj plastové vrecká, pretože predstavujú riziko udusenia.

2.Nebezpečný nábytok
Pri šplhaní môžu na seba deti strhnúť nábytok alebo televízor, čo môže viesť k vážnym zraneniam. Každý rok sú hospitalizované deti so zraneniami spôsobenými pádom televízora, alebo časti nábytku. Položte televízor na nízku stabilnú základňu a zatlačte ho čo najďalej. Vyhnite sa nábytku s nohami alebo kolieskami, namiesto toho si vyberte širokú základňu, ktorá sedí priamo a pevne na podlahe. Ak je to možné, ukotvite nábytok k stene.

3. Uvoľnené šnúry a drôty
Šnúry žalúzií a záclon môžu uškrtiť bábätká a malé deti. Udržujte šnúry mimo dosahu, alebo zvážte inú možnosť zatemnenia okien. Nikdy neumiestňujte postieľku, posteľ, vysokú stoličku alebo ohrádku blízko okna alebo dverí na terasu, kde by dieťa mohlo dosiahnuť na šnúru rolety alebo záclony. Nezabudnite vždy odstrániť štítky a šnúrky z detského oblečenia, ako sú mikiny s kapucňou, čiapky alebo bundy, pretože môžu predstavovať nebezpečenstvo uškrtenia. Nenechávajte prebytočné dĺžky elektrických káblov tam, kde môže dieťa dosiahnuť.

4. Nebezpečenstvo v kuchyni 
Teplota horúcej vody vo vašej domácnosti by nemala presiahnuť 49°C (120°F). Vybavte svoju rúru a dvierka umývačky detskou poistkou. Káble pre elektrické spotrebiče, ako sú fritézy, varné kanvice, naparovacie žehličky a hriankovače, uchovávajte mimo dosahu detí. Otočte rukoväte hrncov v ktorých pripravujete jedlo smerom k stredu sporáka. Deti sa môžu zraniť alebo popáliť, ak stiahnu hrniec alebo spotrebič z pultu. Zablokujte prístup ku kachliam a krbom a horiace sviečky udržujte mimo dosahu detí a domácich zvierat.

5. Jedy a chemikálie v domácnosti
Uschovajte si všetky chemické a čistiace prostriedky pre domácnosť v uzamknutej skrini mimo dosahu detí. Uistite sa, že uzávery s detskou poistkou fungujú a sú správne nainštalované, a naučte deti, čo znamenajú symboly nebezpečnosti na nádobách. Kozmetika, lieky, vitamíny, prípravky prvej pomoci a jedy na hlodavce, prípadne postreky na rastliny by mali byť tiež bezpečne uzamknuté mimo dohľadu. A pamätajte, že niektoré izbové rastliny, ako sú azalky a rododendrony, sú jedovaté. Vždy majte po ruke telefónne číslo miestneho toxikologického centra!

Nezabudnite na dvor!
Deti pri hraní vonku často padajú. Zvážte použitie povrchov, ktoré tlmia nárazy na vašom ihrisku, ako je piesok alebo drvené drevené výrobky. Tráva môže byť pre malé hlavičky tvrdá, najmä ak je sucho. Naučte svoje dieťa ísť najprv nohami po šmykľavke a bezpečne zliezť zo zariadenia. Skontrolujte zariadenie, či nemá opotrebované, uvoľnené alebo zlomené časti. Okolo víriviek, bazénov a okrasných jazierok umiestnite ploty odolné voči deťom. Predovšetkým vždy dávajte pozor na svoje dieťa počas hry!

Ako ochrániť svoje deti počas zimy.
Mohlo by vás zaujímať
Ako ochrániť svoje deti počas zimy.
10 jednoduchých tipov na zvýšenie tvorby materského mlieka
10 jednoduchých tipov na zvýšenie tvorby materského mlieka
Ak dojčíte, môžete jesť veľa lahodných vecí, ktoré vám pomôžu zvýšiť produkciu materského mlieka. Všetky tieto chutné dobroty a nápady na jedlo sú pre vás a dieťa super výživné, pomáhajú udržiavať vaše telo v pohode a zvyšovať produkciu mlieka.  
6 min.
Trudi - hračky ktoré ožívajú vo svete detí.
Trudi - hračky ktoré ožívajú vo svete detí.
Spoločnosť Trudi bola založená v Tarcente (Udine) v roku 1954. Prvé plyšové hračky vytvorila pre zábavu, no s veľkou vášňou, pani Trudi Müller Patriarca. Ešte ako tínedžerka začala pre seba a svojich priateľov vytvárať roztomilé zvieratká s ihlou, niťou a kúskami látky. Keď Trudi vyrastala, zachovala si svoju vášeň a v krátkom čase sa to, čo vyzeralo ako rozprávka z minulosti, zmenilo na skutočný…
2 min.