Späť na Starostlivosť o deti

Je používanie detského nočného svetla dobré pre vaše dieťa?

5 min.
Je používanie detského nočného svetla dobré pre vaše dieťa?

Určite si pamätáte, ako ste sa v detstve báli tmy. Niektorí dospelí tento strach nikdy úplne neprekonali. Bábätká sa tmy neboja. Ale niekedy po tom, čo dieťa dovŕši dva roky, sa začne rozvíjať strach z tmy. Samozrejme, nie všetky deti sa boja tmy, no väčšina áno...

Bojí sa vaše dieťa tmy?

Vytvorenie pohodlného prostredia na spanie v detskej izbe je prvoradé pre každého rodiča. Špeciálne navrhnuté nočné svetlá vytvoria dokonale upokojujúcu atmosféru, pri ktorej dieťa ľahko zaspí a tiež sa nezľakne, ak sa zobudí uprostred noci.

Rodičia sa často obávajú, že ich dieťa by sa mohlo báť tmy a nočné svetlo by im pomohlo cítiť sa bezpečne. U bábätiek sa v útlom veku nevyvíjajú tieto typy strachu, takže sa rodičia zvyčajne nemusia obávať. Psychológovia a ďalší odborníci sa domnievajú, že dôvodom, prečo sa bábätká tmy neboja, no staršie deti sa boja, je to, že sa im vyvíja mozog, a preto sa v ich mysliach začína objavovať strach z ublíženia. Tmavé miesto môže vyzerať potenciálne škodlivo, najmä keď sa rozvíja detská predstavivosť.

Vo veku dvoch rokov sa deti rozvíjajú kognitívne a majú veľmi živú predstavivosť. Úplne tmavá miestnosť pre nich teda môže byť desivá. Preto veľa detí nechce spať v úplnej tme, ale ani zaspať, ak je zapnuté svetlo. Našťastie na to existuje riešenie – nočné svetlá. Nočné svetielka sú tiež veľmi užitočné pre rodičov pri kontrole detí, pretože nemusia rozsvecovať svetlo alebo baterku a riskovať tak zobudenie dieťaťa.

Ako nočné svetlá ovplyvňujú bábätká?

Svetlo ovplyvňuje spánok odlišne u dospelých a u dojčiat.

Ako dospelí máme plne vytvorený cirkadiánny rytmus. Keď naše oči zaznamenajú slnečné svetlo, signalizujú nášmu mozgu, aby uvoľnil kortizol, hormón, ktorý nám pomáha zostať aktívnymi a bdelými. Podobne, keď slnko zapadne, naše oči zaznamenajú absenciu bieleho svetla, čo signalizuje nášmu mozgu, aby uvoľnil melatonín, hormón, ktorý spôsobuje ospalosť a pripravuje naše telo na odpočinok.

Deti to majú inak.

Prvé tri mesiace po narodení vaše dieťatko nedokáže rozlíšiť deň a noc. Ich telo prirodzene neprodukuje kortizol ráno a melatonín, keď sa zotmie. Namiesto toho tieto hormóny získavajú z materského mlieka.
Keď je vaše dieťa vystavené priamemu slnečnému žiareniu počas prechádzok alebo počas spánku v kolíske pred oknom, jeho telo sa pomaly začína učiť rozdiel medzi dňom a nocou. Avšak ak je dieťatko vystavené jasným svetlám a obrazovkám doma spolu s nočnými svetlami môže to pôsobiť ako prekážka v tomto základnom procese.
Vo veku okolo štyroch mesiacov začínajú deti produkovať melatonín, hormón ospalosti, ktorý pomáha podporovať dlhý spánok v noci. Aby si melatonín mohol robiť svoju prácu, je dôležité vytvoriť pre vaše dieťa prostredie s nízkou stimuláciou, čo znamená stlmenie svetiel tak, aby nebolo vystavené žiadnemu modrému svetlu z obrazoviek.

Ako intenzita svetla ovplyvňuje spánok bábätka?

Intenzita svetla, ktoré používate, zohráva významnú úlohu v tom, ako ovplyvňuje vaše dieťa – nielen farbu a jas, ale aj iné svetlá, ktorým môžu byť vaše deti vystavené, najmä počas hodín pred spaním.

Účinok nočných svetiel na bábätká sa líši v závislosti od veku dieťaťa a jeho citlivosti na svetlo. Malé nočné svetlo môže byť pre niektoré deti v poriadku, ale pre iné príliš stimulujúce a mohlo by im brániť v pokojnom spánku.

Prečo deti milujú nočné svetlá?

Samozrejme, hlavný dôvod, prečo deti milujú nočné svetlá, je ten, že sa cítia bezpečne, najmä keď im rozprávame nejaké rozprávky pred spaním. Tento typ svetiel vytvára upokojujúcu atmosféru, ideálnu na upadnutie do pokojného spánku. Nie je to však jediný dôvod, prečo bude dieťa nadšené, keď mu kúpite nočné svetlo.

Nočné svetielka sú veľmi pekne navrhnuté a nájdete v nich model presne podľa vkusu vášho dieťaťa. Dostupné sú rôzne farby, motívy a všetky ostatné funkcie, takže nájdete presne to, čo hľadáte. Existujú aj ďalšie funkcie, ako sú zvukové efekty, ktoré budú pre dieťa veľmi zaujímavé.

Najlepšie pre deti - Detské nočné svetlo so zvukmi a melódiou.

Nočné svetlo vyzerajúce ako plyšová hračka, no s výrazne vylepšenými funkciami môže byť pre dieťa veľmi obľúbenou hračkou a spoločníkom na spanie. Hudba a príjemné zvuky preukázateľne znižujú hladinu stresu, uvoľňujú mozog a pripravujú ho na spánok. Taktiež hranie tých istých pesničiek každý večer vytvorí veľmi pozitívnu rutinu, takže akonáhle dieťa tieto pesničky počuje, začne v najbližších minútach zívať a zaspávať. 

Tiež osvetľuje miestnosť premietaním hviezdnej oblohy. Mení farby, aby upútalo pozornosť vášho dieťaťa a aby ste mohli nepozorovane odísť z izby a bábätko potom zaspí.

Nočnými svetlami môžu byť aj malé projektory.

Tie zariadenia, ktoré majú projektor, urobia zo stropu detskej izby hviezdnu oblohu alebo niečo iné, v závislosti od dostupných možností. Okrem toho, že vytvorí krásnu atmosféru, bude pre dieťa aj veľmi zaujímavá a upokojí ho, ak sa zobudí uprostred noci, namiesto toho, aby začalo plakať. Niektoré zariadenia majú iba jednu možnosť, napríklad hviezdnu oblohu, a niektoré vám dávajú možnosť zmeniť projekcie, takže tieto zariadenia môžu vytvárať efekt oceánu, lesov, zvierat a podobne.

Nočné svetlo pre deti má množstvo výhod. Hlavnou výhodou je samozrejme to, že vaše dieťa bude môcť pokojne spávať a nebude sa báť tmy. A tiež nočné svetlo nebude rušiť jeho cirkadiánny rytmus ako bežné svetlo. Okrem týchto zjavných výhod sú nočné svetlá aj skvelou dekoráciou.

 

Sú vaše deti doma v bezpeči?
Mohlo by vás zaujímať
Sú vaše deti doma v bezpeči?
Kedy začať dieťa učiť na nočník?
Kedy začať dieťa učiť na nočník?
Použiť nočník a sám vykonať potrebu je prvý krok k nezávislosti v živote dieťaťa. Mnoho rodičov si však stále kladie otázku: ,,Kedy mám začať dieťa učiť na nočník?"Odpoveď nájdete ďalej!
4 min.
Ako zvýšiť prísun materského mlieka odsávaním.
Ako zvýšiť prísun materského mlieka odsávaním.
Je bežné, že dojčiace matky sa pýtajú, ako zvýšiť tvorbu materského mlieka. Okrem častého dojčenia môže skutočne pomôcť jeho odsávanie na zvýšenie tvorby materského mlieka.
4 min.